2024-04-21 14:36

האם פאנלים סולאריים יכולים להפיק חשמל מקרני השמש?

פאנלים סולאריים הם חלק מטכנולוגיה מהפכנית שמשתמשת באנרגיית השמש הקיימת והופכת אותה לחשמל, וכל התהליך הזה יכול להתרחש מגגות הבתים שלכם. מעבר לכך, זוהי טכנולוגיה שיכולה גם להפחית את חשבון החשמל שלכם וגם לתרום לכדור הארץ. אבל איך זה בדיוק קורה? ומהם בכלל פאנלים סולאריים? הצטרפו אלינו ותנו לנו לעשות לכם סדר בכל השאלות הגדולות.

מהם פאנלים סולאריים?

פאנל סולארי, הידוע גם בשם פאנל פוטו וולטאי, הוא מכשיר שהופך אור שמש לחשמל. הטכנולוגיה הזאת מורכבת מתאים סולאריים בודדים רבים וניתנת להתקנה על גגות, בשדות פתוחים או בכל מקום החשוף לאור השמש, לכן מתאימה להתקנה גם בבתים פרטיים. התהליך שעובר בתוך הפאנלים הסולאריים הוא יצירת זרם חשמלי או מתח חשמלי כאשר החומר נחשף לאור, באופן הבא:

 • קליטת אור: כאשר אור השמש פוגע בתא הסולארי, הוא משחרר חלקיקי אור שמכילים אנרגיה. חלקיקים אלה נבלעים על ידי התאים הסולאריים.
 • יצירת זוגות של חורי חשמל: ברגע שהתא הסולארי בולע את חלקיקי האור, האנרגיה שלהם מועברת לאלקטרונים בתא. אנרגיה נוספת זו מאפשרת לאלקטרונים להפוך לחלק מזרם חשמלי.
 • זרימת זרם חשמלי: האלקטרונים ששוחררו מתקדמים לכיוון קדמת התא הסולארי, וחורי החשמל זזים לכיוון החלק האחורי שלו. תנועה זו יוצרת חוסר איזון חשמלי בין החלק הקדמי והאחורי של התא הסולארי, ולכן החיבור של שני הצדדים מספק חשמל.

 

 

הפיכת אור השמש לחשמל ביתי

ייצור חשמל באמצעות פאנלים סולאריים נעשה במטרה להיות שמיש. כך זרם החשמל הישיר המיוצר על ידי הפאנלים הסולאריים מומר לזרם המשמש את רוב מכשירי החשמל הביתיים:

 • ממיר סולארי: החשמל שמיוצרים על ידי הפאנלים הסולאריים מופנה לממיר הסולארי, והוא הופך אותו לתואם למערכות החשמל הביתיות.
 • חלוקת חשמל: ברגע שהחשמל מחובר למזגן, הוא מנותב דרך לוח החשמל של הבית ומופץ למכשירים ושקעים שונים.
 • עודפי חשמל: בתים רבים עם פאנלים סולאריים נשארים מחוברים לרשת החשמל, וכאשר הפאנלים הסולאריים מייצרים יותר חשמל ממה שנצרך, העודפים מוזנים חזרה לרשת. זוהי הכנסה נוספת קלה ומצוינת, שכן אתם למעשה מוכרים את החשמל שאתם לא משתמשים בו בחזרה לחברת החשמל.

היתרונות של פאנלים סולאריים לבתים פרטיים

 • חיסכון בעלויות: לאחר ההשקעה הראשונית, פאנלים סולאריים יכולים להוזיל מאוד את חשבונות החשמל החודשיים. עם הזמן החיסכון יכול לעלות על עלות ההתקנה הראשונית, כך שהם הופכים להיות השקעה משתלמת לטווח הרחוק.
 • עצמאות אנרגטית: על ידי ייצור חשמל בעצמכם אתם יכולים להפחית את התלות שיש לכם בחברות החשמל ובשוק האנרגיה.
 • עליית ערך הנכס: בתים המצוידים בפאנלים סולאריים עשויים להעלות את הערך שלהם, כך שזוהי השקעה מומלצת אם אתם מתכננים למכור את הנכס בעתיד.
 • תחזוקה נמוכה: הפאנלים הסולאריים דורשים תחזוקה מינימלית לאחר התקנתם, כך שלרוב לא תידרשו לשלם עלויות נוספות מעבר להתקנה עצמה.
 • דאגה לאקלים: המעבר לפאנלים סולאריים מכיל יתרונות סביבתיים הכוללים את הפחתת טביעת הרגל הפחמנית. משרד האנרגיה והתשתיות ממליץ על המעבר מסיבות רבות, כאשר שמירה על הסביבה נמצאת בראשן.

לסיכום

ככל שהטכנולוגיה מתקדמת נהיית יותר ויותר מודעות סביב הצורך לדאוג יותר לסביבה ולהפוך את השימושים היומיומיים שלנו לחכמים יותר. מעבר לפאנלים סולאריים הופך את השמירה על הסביבה לקלה יותר, מספק לכם חשמל בצורה פשוטה ואף יכול לאגור לכם עודפי חשמל שתוכלו למכור חזרה לחברת החשמל ולהרוויח עליהם כסף. לא רק שהמעבר לפאנלים סולאריים משתלם בהיבט הכלכלי, הוא גם צעד גדול שמוביל את החברה שלנו לעתיד חדש שבו קיימות וקדמה הולכות יד ביד, ואין ספק ששווה לכם לקחת בו חלק.

מאמרים בנושא

דברו איתנו על טכנולוגיה!

מחשב קוונטי בישראל

נגישות