2024-06-25 08:33

מהנדס מכונות: על התפקיד ועל הדרישה הגבוהה בעולם ההייטק

הייטק וטכנולוגיה, זה לא רק מחשבים ותכנות. הנדסת מכונות הוא מקצוע טכנולוגי חשוב ביותר וגם וותיק למדי, אשר עדיין קיים. “מכונות" באשר הן, גם כן לא הולכות לשום מקום בינתיים והן עדיין מיוצרות ונמצאות בשימוש רב מאוד. במה בדיוק עוסקים מהנדסי מכונות? מה דרוש בכדי לעבוד בכך? וכיצד כל זה מתחבר לעולם ההייטק?

תחום שדרוש תמיד

מכונות הן דבר בולט בחברה המודרנית, אשר נכנס לשימוש הרבה לפני שמחשבים הפכו לדבר שכל אחד יכול לרכוש ולהפעיל באופן פרטי. בהתאם לכך, היה וישנו עדיין צורך קבוע, במי שיתכננו מכונות כאלה, יפקחו על בנייתן, יתחזקו אותן, ישפרו אותן וכן הלאה. זהו תחום שדרוש תמיד. כראיה לכך – יש משרות פנויות עבור מהנדס מכונות באתר חברת דיאלוג, בהיקף לא קטן. קטרים, מכונות דפוס, פסי ייצור, מנועים שונים ועוד – אלה היו חלק משרשרת ארוכה של חידושים הנדסיים, אשר שינו במידה רבה את אורח החיים לאורך השנים. מהנדסי מכונות עשו היסטוריה, במלוא מובן המילה. המחשוב לא החליף ולא יחליף זאת, אלא אם כבר שיכלול את תחום הנדסת המכונות והפך אותו לעוד יותר מעניין ורב אפשרויות. ה"מכונות" שבהן מדובר, עשויות להיות בתחומי משנה רבים, כגון מכוניות, כלי שיט או תעופה, מערכות אנרגיה, מערכות אוטומציה, מערכות הידראוליות ועוד.

איך מגיעים לזה?

בכדי להיות מהנדסי מכונות, יש לעבור כמובן לימודים מתאימים. חשוב לציין, שאלה לימודים אשר משלבים ידע מתחומים מגוונים למדי. כמו כן, הם משלבים את העולם המדעי תיאורטי, עם העולם המעשי הפיזי של המכונות עצמן. גם מחשוב משתלב בכך כיום באופן נרחב, כאשר דוגמה בולטת במיוחד לכך היא הנדסת רובוטיקה. גם בתחום זה, יש חלוקה ל"מהנדס" ו"הנדסאי", עם כל ההשלכות מבחינת היקף לימודים, אפשרויות תעסוקה ושכר. לא חסרים בארץ מוסדות לימוד איכותיים, כולל כאלה שמדגישים את העולם הטכני. במוסדות כאלה כגון הטכניון, ניתן גם ללמוד את התחום ברמה גבוהה מאוד וגם ליהנות מהיתרון של תואר ממקום ידוע ברמה עולמית. בהמשך הלימודים, עשויים להתמחות בתחומי משנה ספציפיים, כגון רובוטיקה או מיזוג אוויר.

 

 

כדאי ומעניין לדעת

אלה עוד כמה עובדות ותובנות שימושיות בנושא עבודה כמהנדסי מכונות:

  • שילוב התחומים – ישנם כיום תחומים רבים שבהם משולבות טכנולוגיות שונות והדבר פותח פתח למהנדסי מכונות להשתלב בטווח רחב ביותר של עסקים. עצם שילוב התחומים, הוא כשלעצמו מעניין ומאתגר.
  • הזדמנויות רבות לתעסוקה – עולם הטכנולוגיה וההייטק די מפותח בישראל, כולל תעשייה ביטחונית עניפה. על רקע זה, אפשרויות התעסוקה למהנדסי מכונות רחבות מאוד, בכל רחבי הארץ.
  • שכר גבוה – השכר בתחום זה גבוה, כבר מההתחלה ובוודאי בהמשך. יהיו הבדלים כמובן בין תחומי המשנה השונים ובהתאם לאופן שבו מפתחים את הקריירה. אבל אין מה להתלונן – מהנדסי מכונות מרוויחים אם כבר יותר מהממוצע.
  • יש עתיד במקצוע – עם עליית הגיל, מהנדס מכונות צובר ניסיון רב ערך. בעולם ההייטק יש מי שמחפשים בעיקר צעירים, אך דווקא בהנדסת מכונות יש יתרון מיוחד לניסיון החיים המקצועי, אשר כאמור בא עם הגיל.
  • יציבות – התחום עצמו, הוא תחום יציב. מהנדסי מכונות דרושים תמיד. אולי קצת יותר או קצת פחות. אבל לא אופייני לראות כאן נפילות חדות, בביקוש לאנשי מקצוע כאלה.

לסיכום

לפני שאתם רצים ללמוד תכנות, האם חשבתם על הנדסת מכונות כאפיק לקריירה? כדאי לפחות לבדוק!

מאמרים בנושא

דברו איתנו על טכנולוגיה!

מחשב קוונטי בישראל

נגישות